Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie

Patron - Jan Zawada

Urodził się 23 marca 1897 r. w rodzinie urzędnika wojskowego. W piętnastym roku życia wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego im. Grzegorza Piramowicza. W 1931 r. podjął studia w Państwowych Wyższych Szkołach Nauczycielskich, które ukończył z wyróżnieniem. Lata 1925-1927 to pierwsze lata pracy nauczycielskiej w Chlewskiej Woli, a od 1928 r. do 1930 r. w Chlewicach (obecnie gmina Moskorzew). W latach 1936-1939 pan Zawada pełnił funkcję kierownika Szkoły w Psarach. W roku szkolnym 1938-1939 objął funkcję kierownika w naszej szkole.

W Seceminie przypadło mu pracować w najgorszym okresie - okresie II wojny światowej. W czerwcu 1942 r. został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, w którym przebywał kilka tygodni. Tam - 7 października 1942 r. został bezlitośnie zamordowany przez hitlerowców. Za to, że był uczciwym polskim nauczycielem, za to, że uczył polskiej mowy. Zginął człowiek światły, pełen szacunku do środowiska, w którym pracował, patriota, żołnierz, oddany działacz oświaty wiejskiej.

Mathausen to miasteczko leżące na lewym brzegu Dunaju, między Wiedniem a Linzem. Od niego wziął nazwę obóz koncentracyjny, zbudowany na wzgórzu odległym od miasteczka o 5 km.

Obóz w Gusen, położony przy szosie Mathausen, leżący u stóp podłużnych granitowych kamieniołomów, został wybudowany przez więźniów.
         Jan Zawada był symbolem wartości ideowych, wzorem osobowości dla dzieci i młodzieży. Był oddany całym sercem młodzieży oraz sprawie niepodległości.

Wychowawcy

Maciej Sychowicz

Aleksandra Duś
Milena Zug