Narodowe Święto Niepodległości 

 

W dniu 9 listopada 2018r w Szkole Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie odbył się uroczysty apel i akademia patriotyczna pt „ Pociąg do wolności”, podczas której uczniowie klas trzecich gimnazjum zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Prezentacja multimedialna przypomniała daty najważniejszych wydarzeń historycznych, a utwory muzyczne i recytatorskie pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Wszyscy uczniowie podkreślili ważność święta poprzez strój galowy szkolny ozdobiony kotylionami patriotycznymi. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego, przystępując tym samym do akcji Rekord dla Niepodległej.

Po programie artystycznym podsumowano działania dla uczczenia 100-lecia Niepodległości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w szkole odbyło się szereg ciekawych działań nawiązujących do historii odzyskania przez Polskę niepodległości, niektóre z nich wciąż trwają. Najważniejsze z nich to: realizowany projekt edukacyjny dla uczniów klas I-III „Secemin-moja mała ojczyzna”, cykliczne czytanie tekstów antologii niepodległości, konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zakątki Polski”, konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną, przegląd pieśni patriotycznych, bieg niepodległościowy dla dzieci, wykonywanie kotylionów biało-czerwonych, udział w ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej. 

Szkoła w Seceminie jest od wielu lat współorganizatorem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, corocznie gości władze i mieszkańców gminy na wspólnym spotkaniu z programem artystycznym w wykonaniu uczniów, pieśniami patriotycznymi zaprezentowanymi przez zespoły ludowe, poczęstunkiem dla wszystkich gości uczestniczących w uroczystości. 

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznych obchodów były wystawy: wystawa tematyczna „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”, która jest własnością Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Secemin oraz wystawa prac plastycznych uczniów szkoły podstawowej „ Najpiękniejsze miejsca w Polsce”.